Jdi na obsah Jdi na menu
 


ČASTÉ DOTAZY UŽIVATELŮ

 

Protože MSTS není zcela jednoduchý prográmek, zkusím vám trochu pomoci do tajů základních znalostí. Předpokládám, že umíte základní operace s počítačem (používat myš a klávesnici, kopírování, mazání, rozbalovaní archivů typu zip, práce s textovým editorem atd.)

 

Základní pojmy zde používané

 

Consist - vlaková souprava v MSTS. Nachází se ve složce msts/trains/consist a má příponu .con. Pro tvoření slouží Editory u MSTS či ConBuilder.

Loose Consist - v aktivitách odstavené vlaky. Nenaleznete je tam, kde obyčejné concisty, ale přímo v souboru .act, který lze editovat pomocí poznámkového bloku (a samozřejmě Activity editorem).

Global - složka v MSTS s kolejemi; mohli bychom říci, hlavní složka programu. V ní je také nastavení kláves a další věci.

 

Vlastní dotazy  - červeným dotaz, černým odpověď.

 

Co mám dělat se soubory zde staženými?

Doporučuji vložit do složky mimo MSTS a rozbalit. Pak vám vznikne adresář, který bude mít tvar správa_vozidlo (př. cd_Bpee) Tuto složku nakopírujte do MSTS/trains/trainset.

 

Nemohu najít vozidlo v menu výběru stroje v MSTS.

Je třeba sestavit vlak, nazývaný v "hantýrce" consist. K tomu poslouží program ConBuilder či dodávané editory k MSTS.

Smazal jsem ze složky start MSTS a teď nemohu najít ty editory.

Vytvořte zástupce train.exe ve složce MSTS a zobrazte si vlastnosti. Do políčka "cíl" vložte za train.exe mezeru a napište "-toolset" (bez uvozovek)

 

Padá mi MSTS.

MSTS rádo padá z mnoha důvodů, ale na to tu nemám prostor, ukážeme si jen pár příkladů řešení:

-> Zkuste nastavit pro MSTS více RAM - místo "-toolset" napište "mem:512" a pokud se hra rozjede, hotovo. Toto zkuste, pokud vám padá na nějakém místě v aktivitě. Tato položka vlastně udává, kolik RAM si MSTS může "ukousnout". Je doporučeno používat výše uvedenou hodnotu, ale experimentům se meze nekladou.

-> Pomocí ConBuilderu či jiného programu zjistěte, zda máte všechny potřebné vozy. Doporučuji prověřit zvláště, když při hraní aktivity padne s hláškou typu "nemohu vůz cd_Bpee239017.s v GLOBAL" Nezapomeňte i Loose consisty. Zrada ale může nastat, pokud máte wag či eng na správné pozici, ale chybí zbytek modelu, který jste si třeba při aktualizaci tratě nestáhli - pak se dočkáte výše uvedené hlášky. Je třeba zkontrolovat, jak se věci mají - v ConBuilderu je vynikající funkce "check non-unicode files", která tyto chyby objeví

-> MSTS hází při spuštění volné jízdy hlášku typu "region load error - parent editor does not exist" či podobnou (ale často i nějakou jinou!) nebo jen padne bez jakékoli hlášky  - možná máte mnoho consistů. Doporučuji složku "consist" zálohovat a potom promazat tak, aby jich nebylo více než 600 kousků.

 

Nejedou mi zvuky, msts mi při startu zahlásí, že je nemůže najít, a po odklikání se načte hra. Ale nic neslyším.

Mé skiny mají zvuky směřovány do složek MSTS/trains/trainset/common.snd. Toto je v podstatě světový systém odkladiště zvukových souborů, a po prohledání by zde měly být k nalezení zvuky pro tu kterou řadu. (ačkoli dnes je trend lokomotivy jednotlivých trakcí sloučovat do balíků.) Pokud zde zvuky nejsou, je třeba je stáhnout. (Google jistě milerád napoví, kde hledat. Jinak většina zvuků je na http://msts.jacek-modely.cz/ )

Proto je třeba: 1- najít  lokomotivu, která má tuto chybu, a najít její soubor .eng 2-otevřít ho v poznámkovém bloku 3-pomocí Ctrl+f najít řádek "sound" a změnit cestu ke zvukům. Pozor! Jedna cesta bude končit třeba 751eng a druhá 751cab. Je třeba správně změnit obě.

 

Nefunguje mi kabina - hra mi zahlásí, že ji nemůže najít, či se načte jen prázný pohled na trať.

Stejně jako zvuky, jen místo common.snd je složka common.cab a společné složky zpravidla neexistují; hledejte dle řad (Př. cab751) Jinak postup je analogický jako u zvuků.

 

Pokud si zapnu nějakou trať, když se pokusím rozjet, vyplivne to na mě spoustu hlášek, že chybí nějaké soubory sms.

Nemáte zvuky k trati. Nejlépe stáhnout, ale teď si honem nevzpomenu, kde:-)

 

Nainstaloval jsem trať BP a fungovala. Teď jsem nainstaloval k tomu trať XYZ a MSTS nejede.

V MSTS světě existuje spousta způsobů, jakým stavitelé tratí hledali možnosti rozšíření nabídky kolejiva. V ČR existují dva systémy, které nelze spolu kombinovat (zapomeňte, že budete je mít spolu v routes.) Ale tratě postavené na stejném systému můžete mít spolu. Takže přehled:

Systém tratí BP - BP, Luhačovice, ŽSR 130, 086 (od Kosac), Luhačovice, CD120, Bystřice - Hustopeče

X-Tracks - Namátkou trať CR310, CR090, dvoukolejka (verze 2.0 a výše), Lokálka, Ztracená, Vysočina; v podstatě všechny tratě mimo BP, systém je celosvětový. Po poslední aktualizaci je možno provozovat pod tímto Globalem i trať 240

Pozor na trať 270 - je nutné ji provozovat na vlastním Globalu.

Osobně mám udělány čtyři globaly (BP, 270, 240, X-Tracks) a pět skupin tratí (BP, 270, 240, X-Tracks a zvlášť tratě, které fungují pod BP globalem). U každé tratě mám většinou jen jednu aktivitu, ostatní jsou přesunuty pomocí programu ActivityMover. Mám i pět analogických složek pro consisty, takže start MSTS je i bez Trainstore použitelně rychlý. Nemám totiž rád programy, na které musím dlouho čekat:-) 

 

Nefungují mi na notebooku klávesy ovládající brzdy.

Sice nevím, čím to je, ale znám řešení: Je třeba přenastavit tyto klávesy. Pozor: Při použití MSTS BIN nelze přednastavovat toto přímo ve hře, ale přes soubory c_diesel, c_steam a c_electric nacházející v GLOBALu. Podrobnější informace naleznete na MSTS fóru v tomto vláknu http://forum.msts.cz/showthread.php?tid=258&highlight=%22c_steam%22, ale pokud se vám nechce nic editovat, nabízím zde upravené soubory ke stažení:

 stáhnout

 

Ovládání je upraveno od původního způsobu takto:

 Přímočinná brzda (lokomotivní)

O, P 

 Vlaková brzda

K, L 

 Elektrodynamická brzda

N, M 

 Sběrače

Q, Shift + Q 

 

Navíc mám ještě jedno upozornění: Soubory něco.iom mají nastaven parametr "jen pro čtení! Proto zrušení je nutno kliknout pravým tlačítkem myši na soubor, zvolit vlastnosti a zatržítko zrušit! Na tomto obrázku je ukázáno, jak to vypadat nemá:

 

Obrazek